Logo ecdad.org.tr

Derneğimiz Ecdad – Emet Ceviz Dere Araştırma Derneği adıyla 20 Mayıs 2008 tarihinde kurulmuştur. Derneğimizin kurucu ve yöneticiler dahil şu andaki toplam üye sayısı 2019 yılı itibariyle 45 kişidir. Bu sayının önümüzdeki yıllarda artacağını düşünmekteyiz.

Derneğimiz Emet ve ülke tarihi, kültürü ile ilgili araştırmalar ve çalışmalar yapmak, özellikle Emet’in Kurtuluş Savaşında oynadığı önemli rolü belirleyen araştırmalar yapmak, İlçenin tarihindeki önemli kişilerin anılarını yaşatmak, onları ölümsüz kılacak çalışmalar gerçekleştirmek, tüm bu çalışmaları basın-yayın organları vasıtası ile yaymak, İlçenin hak ettiğine inandığımız GAZİ unvanının ve İstiklâl Madalyası’nın alınması için her platformda çaba sarf etmek, Emet ve çevresindeki şehitlikleri korumak, şehit ve gazi aileleri ile dayanışma içinde olmak, Genç nesillere milliyetçilik duygularını aşılamak, güzel Türkiye’mizin bölünmez bir bütün olduğunu öğretmek amacıyla Emet’te kuruldu.

Dernek olarak ; Emet ve ülke tarihi, kültürü ile ilgili araştırmalar ve çalışmalar yapmayı, Emet’in Kurtuluş Savaşında oynadığı önemli rolü belirleyen araştırmaları yürütmeyi, İlçenin tarihindeki önemli kişilerin anılarını yaşatmak ve onları ölümsüz kılmak için çalışmalar gerçekleştirmeyi, tüm bu çalışmaları basın ve yayın organları vasıtası ile yaymayı, İlçenin hak ettiğine inandığımız GAZİ unvanının ve İstiklâl Madalyası’nın alınması için her platformda çaba sarf ederek, bu konu ile ilgili TBMM de çalışma yapılmasını sağlamayı, bu konuda çalışma yapacak olanlara destek vermeyi amaçlıyoruz.

Ayrıca ; Emet ve çevresindeki şehit ve gazi ailelerini korumak, şehit ve gazi ailelerine okul, toplu taşıt ve sağlık ve benzeri hizmetlerde kolaylık ve indirim sağlanması, mağdur gençlere evlilik yardımı yapılması, alışveriş yerlerinde indirimli kart uygulaması sağlanması, Okul, hastane, gibi kamu kuruluşlarında ve askerî okullarda şehit ve gazi ailelerinin çocuklarına boş kontenjan imkânı sağlanması hususunda görev ve çalışmalarımız mevcuttur.

Şehitlikler tanzim ederek, buraların çevre düzenlemesini, bakımını ve korunmasını sağlamaktayız. Dinî ve Millî bayramlarda, özel gün ve haftalarda şehit ve gazi ailelerini toplu olarak ziyaret ediyor, hediyeler veriyor, onlara sahip çıkmaya çalışıyoruz. Şehit ve Gazi ailelerini bir araya getirip, sorunlarının çözümünde yardımcı oluyor, yemekli toplantılar başta olmak üzere her türlü organizasyonlarında onlara yardımcı olmaya özen gösteriyoruz.

Dernek olarak Emet İlçe merkezine 10 km. mesafede bulunan Ceviz Deresi ve Ceviz Dere Şehitler Anıtına yürüyüş ve konvoy düzenleyip, kurtuluş etkinliklerinde aktif görev alarak, bununla ilgili her türlü organizasyonu düzemekte ve düzenlenecek her türlü organizasyona yardımcı olmaktayız.

Yurt içinde konferans, sempozyum, panel, açık oturum, forum, konser, kermes, sergi, şenlik, müsamere, balo, defile, kokteyl, tiyatro, piyango, yemekli toplantı ve spor yarışmaları vb. sosyal, sportif ve kültürel etkinlikler düzenliyoruz ve düzenlenmesine katkı sağlıyoruz.

Tüm medya organları aracılığıyla amaçlarımızı Türkiye’ye ve devletimize aktarmaya ve ilçemizi ve tarihimizi tanıtmaya ve üyelerin kültürel, sosyal ve moral kalkınmasına etkin katkılarda bulunmaya çalışıyoruz.

Dernek kuruluş amacına ve ülke yararına uygun her türlü çalışmayı özendirmek, bilimsel çalışma ve projelere destek sağlamak, bu çalışmalar için sponsor olmak, Kendi yapacağımız faaliyetler için de sponsor bulmak gibi görev ve yetkilerimiz de vardır.

Amacımız ve çalışma konuları doğrultusunda ecdad derneğimizin yeterince tanınmasını ve saygınlığını korumasını sağlayıcı çalışmalar yaparak, her türlü hediyelik, tanıtıcı ve eğitici eşyalar yaptırıp dağıtıyoruz.

Ülkemize, devletimize ve milletimize faydalı diğer tüm sivil toplum kuruluşlarıyla etkin temas halindeyiz ve bu sivil toplum kuruluşlarıyla toplumun bilinçlenmesi adına ortak faaliyetler de yürütebilmekteyiz.