Kıbrıs Gazilerimize Kıbrıs’tan Madalyalar Verildi

K.K.T.C’nin kuruluş yıldönümünde Emetli 8 Gazimiz madalyalarını aldı.

K.K.T.C. nin kuruluş günü olan 15 Kasım 1983 tarihi etkinlikleri kapsamında 18 Kasım 2019 Pazartesi günü ilimizdeki tüm Kıbrıs gazilerimize Millî Mücadele madalyası takdim edildi.

1974 yılında gerçekleşen Kıbrıs Barış Harekatı’na katılan 170 Kütahyalı Kıbrıs gazisine Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) tarafından hazırlanan “Milli Mücadele Madalyası ve Beratı” törenle verildi.

Büyük bir gurur ve coşkuyla gerçekleşen program Kütahya Belediyesi Hezar Dinari Kültür Merkezinde gerçekleştirildi. Törene Vali Dr. Ömer TORAMAN ve tüm daire amirleri katıldı.

Türklerin uğradığı zulme ve baskıya son vermek için gerçekleştirilen Kıbrıs Barış Harekatı’nın Türk tarihinde önemli bir kahramanlık örneği olduğunu ifade eden Vali Dr. Ömer Toraman, “Tüm iyi niyetlerimize rağmen 70’li yıllarda Kıbrıs’ın Yunanistan’a bağlanması için planlar devreye sokuldu. Köyler basıldı, cinayetler işlendi, toplu katliamlar yapıldı. Kadın erkek, çocuk yaşlı demeden soydaşlarımız katledildi.

Cumhuriyetimiz kurulduktan sonra soydaşlarımızın can ve mal emniyeti için kendi siyasi sınırlarımızın dışarısında ilk kez sahada bir müdahalede bulunduk. Türk milleti Kıbrıs’ta bağımsızlık ve egemenliğine sahip çıktı. Kıbrıs’taki Türk toplumu bir devlete kavuştu” dedi.

Madalyaların en güzel miras olduğunu ifade eden söz eden Vali Toraman, “Bu madalyalar sizler için büyük bir onur. Bu madalyalar evlatlarınıza kalacak ve onlara bırakacağınız gazilik unvanınızla beraber en büyük miras. Kahramanlığınızla ne kadar övünseniz yeridir. Şehitlerimiz başta olmak üzere bağımsızlığımız, milli ve manevi değerlerimiz için mücadele ederken şehit düşen askerlerimiz, güvenlik görevlilerimiz, sivil vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet diliyorum. Onları hiçbir zaman unutmayacağız. Gazilerimiz adına Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin bütün yöneticilerine şükranlarımızı arz ediyorum” diye konuştu.

Törene İlçe Kaymakamı Hasan ÇİÇEK’in tahsis ettiği araçla katılan gazilerimiz Örencik Jandarma Komutanlığı’nca baklava ve çay ikramından sonra bir hatıra fotoğrafı çekilerek yollarına devam ettiler.

K.K.T.C. Milli Mücadele Madalyası alan gazilerimiz Abdullah DOĞANAY, Adem ZENGİN, Eyüp GÖRAL, Halil ÇİL, Hasan Hüseyin AYGÜN, Halil TAŞKIRAN, Mustafa TAŞ ve Ömer ÇAKIR bu mutlu günlerinde kendilerini yalnız bırakmayan Kaymakamımız Sayın Hasan ÇİÇEK ve ECDAD Başkanı Ali DUYAN’a çok çok teşekkür ettiler.


Kaynak Gazi Emet Gazetesi / Haber linkleri gaziemetgazetesi.com

Bir Cevap Yazın