Millî Mücadele Döneminden 7 Şehidimiz Hisarlık Tepesine Nakledildi

Çalcağıl Mahallesi hudutları içinde muhtelif yerlerde bulunan 7 adet Milli Mücadele dönemi şehidinin mezarları Emet Hisarlık şehitliğine nakledildi.

İlçemiz Çalcağıl Mahallesi hudutları içinde muhtelif yerlerde bulunan 7 adet Milli Mücadele dönemi şehidinin mezarları ilçe merkezimizdeki Hisarlık tepesinde bulunan Şehit Pilot Ütğm. Ahmet Refik ALP’in şehitliğinin yanına nakledildi.

Belirtilen alanların Emet Bor İşletme Müdürlüğü’nün maden sahası hafriyat alanı içinde kalması sebebiyle Şehit yakınlarının ve Çalcağıl Mahallesi Muhtarlığının vermiş oldukları dilekçelere istinaden Emet Kaymakamlığı’nın 27/11/2018 tarih ve E.1728 sayılı yazıları, Emet Toplum Sağlığı Merkezi Başkanlığı’nın 14/12/2018 tarih ve 129 sayılı yazıları ve Emet Belediye Başkanlığı’nın 17/12/2018 tarih ve 1531 sayılı yazıları ile nakil işlemleri gerçekleştirildi.

11/11/2019 Pazartesi günü gerçekleştirilen nakil işlemleri esnasında Emet Belediye Başkanı Hüseyin DOĞAN, Emet AK parti İlçe Başkanı Süleyman CİNER, ECDAD Başkanı Ali DUYAN, Emet Müftülüğü ve Emet Belediye Başkanlığı görevlileri hazır bulunmuşlardır. Gerek nakil, gerekse defin işlemleri esnasında Emet Müftülüğünce görevlendirilen din adamlarınca tüm dini vecibeler yerine getirilmiş olup oldukça duygusal anlar yaşandı.Ayrıca tüm işlemler ECDAD tarafından fotoğraf ve videolar ile kayıt altına alınmıştır.

Emet belediye başkanı Hüseyin Doğan, konu ile ilgili yaptığı açıklamada şu ifadeler eyer vedi;
“İstimlak nedeniyle köy mezarlığının Emet mezarlığına defnedilmesinin ardından harfiyat alanı içerisinde dağınık halde bulunan 7 şehidimizide Hisarlık şehitlik alanımıza naklettik.Milli mücadele yıllarında ilçemizin direnişi genel kurmay harp dairesince tescillenmiş olup, kazanılan Cevizdere zaferinden sonra düşman birlikleri ilçemiz ve köylerini tamamen yakıp yıkmıştır. Çalcağıl köyümüzdede düşman askerlerince şehit edilen vatandaşlarımızın mezarları bulunuyordu. Aziz şehitlerimizi Hisarlık tepemizde bulunan şehitlik alanımıza naklettik. Şehitlerimizin mezarlarının her türlü bakım ve gelecek nesillerce unutulmaması adına gerekli şehitlik düzenlemelerini de belediye olarak yapacağız. Aziz şehitlerimizi bir kez daha rahmet ve minnetle anıyoruz.”dedi.

Gazi Emet olarak beklentimiz Hisarlık Tepesindeki Şehitliğimizde güzel bir peysaj çalışması yapılması ve şehitliğe çıkan yolun kullanabilir hale getirilerek ilçemize ve şehitlerimize yaraşır bir alan kazandırılması en büyük dileğimizdir.


Millî Mücadele Dönemi Şehitlerimizi Görmek için aşağıya tıklayabilirsiniz :


Kaynak Gazi Emet Gazetesi / Haber linkleri gaziemetgazetesi.com

Bir Cevap Yazın