250 Öğrenciye Ceviz Dere Anlatıldı

250 öğrenciye ceviz dere anlatıldı. www.ecdad.org.tr

Emet ilçesinde Millî Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen panelde, ilçede bulunan okullardan 250 öğrenciye Emet Cevizdere Zaferi anlatıldı. Emet Termal Otel Toplantı Salonu’nda yapılan etkinliğe İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Cöre, Kütahya Bilim Sanat Merkezi Müdürü Murat Fazıl Akkoç, Emet Cevizdere Araştırma Derneği Başkanı Ali Duyan, Ecdat Derneği Üyeleri, Emet Cevizdere Zaferi’ni anlatan projeleriyle, Bursa’da düzenlenen yarışmada 2. olan Kütahya Bilsem öğrencileri Şueda Kocaman ve Zeynep Mert, Emetli Gaziler, Okul Müdürleri ve öğrenciler katıldı. Etkinlikte sinevizyon gösterisi ile Cevizdere Zaferi öğrencilere izletildi ve Cevizdere Zaferi’nin tarihteki önemi konuşmacılar tarafından anlatıldı.

“Emet’e Gazi ünvanı verilmelidir”

Emet Cevizdere Araştırma Derneği Başkanımız Ali Duyan, yaptığı açıklamada, “Öncelikle ben Kütahya Bilsem öğrencilerimize, bu projeyle Bursa’da düzenlenen yarışmada 2. olarak, ilçe tanıtımımıza çok büyük katkıda bulundukları için teşekkür ediyorum. Millî Mücadele döneminde Emet’te yaşanan olaylarda 4 tane büyük olay var. Birisi Doktor Fazıl Bey dönemi. Doktor Fazıl Bey döneminde aklımızdan hiç çıkmayacak olan şeylerden biri, Emet Millî Müfrezesini güçlü hale getirmesidir. Emet Millî Müfrezesi Gediz’in düşman işgalinden kurtarılmasında, Simav ilçemizin kurtarılmasında önemli rol oynamış, Doktor Fazıl Bey’e bu görevlerinden dolayı Gördes, Demirci Dolayları Kumandanı ünvanı verilmiştir. Bunun akabinde Emet Hükümet Konağı baskını, 40 tane Yunan’ın öldürülmesi, Değirmisaz olaylarında 6 tane Yunan’ın öldürülmesi ve Cevizdere’de bir tabur Yunan’ın yok edilmesi onun akabinde 4 alayın Emet’in üzerine gönderilmesi ve düzenli ordumuzun karşısında olması gereken 4 alayı Emetlilerin üzerine çekmesiyle millî mücadeleye olan katkımız ortadadır. Biz çalışmalarımızı Emet İstiklal Madalyası alıncaya kadar ve Gazilik ünvanı verilinceye kadar devam edeceğiz.

“Emet İlçemizin ve Cevizdere Zaferi’nin Tanıtımına Katkıda Bulunmaya Çalıştık”

Emet Cevizdere Zaferi’ni anlatan projeleriyle Bursa’da düzenlenen yarışmada 2. olan Kütahya Bilsem öğrencileri Şueda Kocaman ve Zeynep Mert, yaptıkları açıklamada, “millî mücadelemizde çok önemli olan bir zaferin projesiyle Bursa’da yarışmaya girdik. Kıl payı diyebileceğimiz bir farkla birinciliği kaçırdık. Bize bu fikri tarih öğretmenimiz Özlem Sunar verdi. Bu olay Kütahya genelinde biliniyor ama Bursa’da birçok tarih öğretmeninin bu olayı bilmediğini ve biz anlatınca çok etkilendiklerini gördük. Hatta ağlayanlar oldu. Emet ilçemizin ve Cevizdere Zaferi’nin tanıtımına katkıda bulunmaya çalıştık” dedi.

Bilindiği gibi Cevizdere Zaferi çok önemli bir zafer. Fakat çok önemli olmasına rağmen Emet’te, Kütahya’da ve ülkemizde çok da bilinmemektedir. Bunu mutlaka biz ülkemizde dillendirmek zorundayız.

Öğrencilerimiz de bunu bir TÜBİTAK projesi haline getirdiler. Proje haline gelirken Gazilerimiz, Kaymakamımız, Emet Cevizdere Araştırma Derneği’miz ve İlçe Millî Eğitim Müdürümüz bu konuda bize çok yardımcı oldular. TÜBİTAK bölge yarışmasında projemiz 2. oldu. Çocuklarımızı ve Emet halkını verdikleri destekten dolayı tebrik ediyoruz” ifadelerini kullandı.


Konferanstan Görüntüler


Kaynak İHA / Haber linkleri www.beyazgazete.com www.43.com.tr     www.gaziemetgazetesi.com     www.milliyet.com.tr

Bir Cevap Yazın