19 Eylül Gaziler Günü İlçemizde de Gururla Kutlandı

19 Eylül Gaziler Günü, tüm yurtta olduğu gibi Emet’te de gururla kutlandı.

Kutlama programı, 19 Eylül 2019 Perşembe günü saat 11:00’de Hükümet Konağı önünde bulunan ATATÜRK Anıtına, Kaymakam Hasan Çiçek, Belediye Başkanı Hüseyin Doğan, ECDAD Derneği Başkanı Ali Duyan tarafından çelenk sunulmasıyla başladı.

Törene Kaymakam Hasan Çiçek , Belediye Başkanı Hüseyin Doğan, İlçe Jandarma Komutanı Mukadder Demir, İlçe Emniyet Müdür Vekili Gökhan Yıldırım, Emet Meslek Yüksek Okul Müdürü Dr. Uğur Saylan , kamu kurum ve kuruluş amirleri, siyasi parti ve sivil toplum kuruluş temsilcileri, gaziler ve vatandaşlar katıldı.

Hükümet Konağı önünde bulunan ATATÜRK anıtına çelenklerin sunulmasının ardından, başta Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK olmak üzere, ebediyete irtihal etmiş tüm şehit ve gazilerimiz için bir dakikalık saygı duruşuna müteakip, İstiklal Marşımız okundu ve aynı anda bir kız bir erkek öğrenci tarafından Bayrağımız göndere çekildi.

Ardından günün anlam ve önemini belirten konuşmayı ECDAD Derneği Başkanı Ali Duyan yaptı.

“Şehit nurlarmış,gazi onurlanmış askerdir ECDAD Derneği Başkanı Duyan “ Dün olduğu gibi bugün de, aynı inançla, bu aziz vatanın birliği ve bölünmezliğine ve ulusal değerlerine saldıranlara karşı her zaman kanımızı akıtmaya, canımızı feda etmeye hazırız. Bunun en güzel örneğini de 15 Temmuz’da yapılan hain kalkışmayı uçaklardan atılan bomba ve mermilere, tanklara göğsünü siper eden şehitlerimiz gazilerimiz, ellerine Türk Bayrağını alıp meydanlara koşan kadınlarımız, çocuklarımız ve aziz milletimiz önleyerek bir kez daha Türk milletinin cesaretini, vatanseverliğini ve birlikteliğini tüm dünyaya göstermiştir. Bizim için vatan savunmasında şehit ve gazi olmak kadar güzel bir kavram olamaz. Şehit nurlanmış, gazi onurlanmış askerdir. “ dedi.

Törenlerde gazilerimize iki öğrenci tarafından çiçek takdim edildi. Öğlen ise gaziler, şehit ve ailelerine bir yemek verildi.

Kaymakam Hasan ÇİÇEK, gazilerimize hitaben yaptığı konuşmada şunları söyledi;

; “Sakarya Meydan Muharebesi’nin kazanılmasının ardından, Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından 19 Eylül 1921’de Kurtuluş Savaşımızın mimarı Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’e mareşallik rütbesi ve gazilik unvanının verildiği günün yıl dönümü olan bugün, yurdumuzda her yıl ‘ Gaziler Günü ‘ olarak kutlanmaktadır. Bu vesile ile sizlerle bir kez daha bir araya gelmenin gurur ve mutluluğunu yaşıyoruz.

Vatanımızın semalarında bugün al bayrağımız dalgalanıyorsa, millet olarak birlik ve beraberlik içinde özgür ve bağımsız yaşıyorsak, bunu şehitlere ve gazilere borçluyuz. Şehit ve gazilerimiz, cesaretin ve fedakârlığın sembolleri, ülkemizin medarı iftiharıdır. Vatan ve bayrak sevgisi, özgürlük ve bağımsızlık sevdası tüm dünyaya emsal olan bu milletin evlatları, tarih boyunca olduğu gibi günümüzde de kahramanlık destanları yazarak, şehitlik ve gazilik mertebesine ulaşmıştır. Aziz milletimiz, bunun en güzel örneğini 15 Temmuz’da gerçekleştirilmeye çalışılan hain darbe girişimi sırasında tek yürek olup devletimizi, demokrasimizi ve vatanımızı korumak uğruna tanklara göğüs gererek göstermiştir. Biz, egemenliği uğruna asla şehit ve gazi olmaktan kaçınmayan bir milletin mensubuyuz. Böyle bir milletin ferdi olmaktan da her zaman büyük gurur duyuyoruz.

Aziz şehitlerimiz ve gazilerimizin emaneti olan vatanımızda, şanlı tarihimizden aldığımız ilham ve gururla vatanımıza, milletimize, ülkemize hizmet etmek için büyük gayret sarf etmekteyiz. Aziz şehitlerimize ve kahraman gazilerimize layık olmak ve tüm gücümüzle ülkemizi en güçlü şekilde geleceğe taşımak için el birliğiyle çalışmalıyız.

Bu duygu ve düşüncelerle, Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK ve silah arkadaşları başta olmak üzere, Devletin, vatanın ve milletin bölünmez bütünlüğü, mukaddes değerlerimizin muhafazası için, tarih boyunca olduğu gibi, bugünde hayatlarını tereddütsüz tehlikeye atan gazilerimizi şükran ve minnetle yâd ediyor, bu uğurda canlarını feda eden aziz şehitlerimizi rahmetle anıyorum. Hayatta olan tüm gazilerimizin ve sizlerin Gaziler Günü’nü tebrik ediyor, hepinize sağlıklı ve mutlu, uzun ömürler diliyorum. “ifadelerini kullandı.


Gaziler Gününden Fotoğraflar


Kaynak: Gazi Emet Gazetesi / Haber linkleri: www.gaziemetgazetesi.com

Bir Cevap Yazın