Motor Tutkunları Emet’in Kurtuluş Gününde Buluştu

Kütahya’nın Emet ilçesinin düşman işgalinden kurtuluşunun 96. yılında Türkiye’nin çeşitli illerinden gelen motor tutkunları kaymakamlık tarafından düzenlenen 40 kilometrelik tarihî motor gezisi yaptılar.

3 Eylül Emet’in kurtuluşu etkinlikleri kapsamında düzenlenen tarihî motor gezisi, Emet Kaymakamlığı önünde düzenlenen törenle başladı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törende konuşan Kaymakam Hasan Işık, “Sevgili gençler hepinizi saygı ile selamlıyorum. Bugün 3 Eylül. 3 Eylül Gazi Mustafa Kemal’in, Gazi ordusunun, Gazi Emet’imize intikal ettiği gündür. Bugün Emet’in, birliğinin bağımsızlığının perçinlendiği gündür. Emet’in bağımsızlığına giden yolda, Emet halkının yiğitlerinin büyük emeği olmuştur. Biz nice savaşlar nice mücadeleler verdik ve gerek içeride gerek dışarıda ülkemizin bütünlüğü için canını feda eden gözünü kırpmadan hayatını veren şehitlerimizi yad ediyoruz. Ruhları şad olsun. Bizlerin mücadelesi ve siz değerli Doktor Fazıl’ın torunlarının mücadelesi ilelebet devam edecektir. Muharebe, meydanlarında kazandığımız savaşları, şimdi dolarla, dövizle savaşa karşı da kazanmak zorundayız. Bu organizasyonda, motor turuna katılan herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Daha sonra Kaymakam Çiçek ve Belediye Başkanı Mustafa Koca tarafından motor gezisine katılan tüm sürücülere bayrak dağıtıldı. Hükümet Konağı önünde başlayan gezi, ilk olarak tarihi Eğrigöz köyüne yapıldı. Eğrigöz köyünde motorculara, 3 medeniyetin izlerini taşıyan tarihi çeşme, Selçulu döneminden kalma yıkık minare ve tarihi hamam ile ilgili Ecdat derneği Başkanı Ali Duyan tarafından bilgiler verildi. Motor turu Eğrigöz köyü ile Günlüce köyü arasında bulunan iki taş kanyonu ve oradan da Cevizdere Şehitliği’ne kadar devam etti.Bölgede yaşanan savaşın detayları ve Şehit mezarları hakkında motorculara bilgiler verildi.

Daha sonra Cevizdere Şehitliğinde, Şehitler için dua edildi ve Günlüce köyü muhtarlığı tarafından yemek düzenlendi.


Etkinlikten Fotoğraflar


Kaynak İHA / Haber linkleri haberler.com

Bir Cevap Yazın