Osman Akkuşak (Gazeteci-Yazar)

Gazeteci yazar. 20 Ağustos 1931 tarihinde Kütahya’nın Emet ilçesinde doğdu. Çeşitli liselerde edebiyat dersleri verdi ve lise müdürlüklerinde bulundu. Milli Eğitim Bakanlığı’nın neşriyat işlerinde görev aldı. İlim ve Sanat Bürosu Başkanlığı, Devlet Kitapları Müdürlüğü ve Çağdaş Türk Yazarları Komisyonu’nda çalıştı. Türkiye Edebiyat Cemiyeti’nin kurucu üyesi ve genel sekreteri olarak hizmet etti. Türk Dilini Koruma ve Geliştirme Cemiyeti’nin ikinci başkanlığını yaptı.


1400 civarında makale ve incelemesi yayınlanmış olan Osman Akkuşak, yazı hayatına 1952 yılında başladı. Sırasıyla İstanbul Ekspres, Son Telgraf, Adalet, Zafer, Dünya, Tercüman, Son Havadis, Zaman, Güneş, Ortadoğu, Yeni Şafak ve Türkiye gazetelerinde çalıştı ve yazılarını neşretti. Halen Yeni Şafak gazetesinde köşe yazarıdır.

8 Haziran 2002 cumartesi günü düzenlenen özel bir etkinlikle, mesleğe başlayışının 50. yılını kutladı

Süratli Öğretmen Kılavuzu isimli eseri 1966 yılında neşredildi. Yayına hazır eserleri arasında Türk Edebiyatı Tarihi, Atasözleri, Emet Destanı (piyes), Kompozisyon Kitabı, Batı Dillerinden Gelen Kelimeler Sözlüğü ve Osmanlıca Türkçe Lügat bulunmaktadır.

KAYNAKÇA: Osman Akkuşak’ın Yazarlığının 60. Yılı Kutlandı (DHA, haber3.com, 10.12.2012), Osman Akkuşak hatıralarını anlatacak (dunyabizim.com, 27.05.2014), 85 Yaşında Bastona Veda Eden Yazar: Osman Akkuşak (edebiyathaberleri.com, 12.08.2016).

Bir Cevap Yazın