Alb. Hasan Şanlı (Emekli Albay, Yazar ve Şair)

Şair ve yazar. 1930, Emet / Kütahya doğumlu. Babası, doğumundan üç buçuk ay önce ölmüştü. İlkokulu Emet’te okudu. Sınavlarını kazanarak ortaokulu ve liseyi Darüşşafaka’da okudu. Daha sonra askeriyeye girdi. Yurdun muhtelif yerlerinde kıt’a, karargâh ve askerlik şubesi başkanlığı görevlerinde bulundu. 1976’da albaylığa yükseldi, bu rütbede iken emekliye ayrıldı. Eskişehir Şairler Derneği üyesidir.


Öğrencilik yıllarında şiir ve hikâyeler yazdı. Şiirleri çeşitli dergiler ile antolojilerde ve gazetelerin kültür- sanat sayfalarında; yazı ve makaleleri ise Gazi Emet, Gediz gazeteleri ile İstanbul ve Kayseri’de yayınlanan dergilerde yayımlandı.

“‘Güller ve Elem Çiçekleri’ tam 301 sayfa. Kuşe kâğıdına basılmış. Cepte taşınabilecek büyüklükte. Şiirlerini okurken dikkati çeken ilk özelliği samimiyetidir. Ruhu, inanışı, prensipleri, insan ve yurt sevgisi olduğu gibi şiirlerine aksetmiş. Bu duygular, ister istemez okuyanlara da sirayet ediyor. Onları da etkisi altına alıyor. Hece ile yazmış. Yer yer, çok veciz, çok keskin, çok güzel mısralar, beyitler ve dörtlüklerle karşılaşıyorsunuz. Bütün şiirlerinde hassas bir kalbin, mükemmel bir insanın dürüst bir ruhun, iyiliksever bir karakterin izlerini görüyorsunuz.” (Osman Akkuşak)

“Eserlerinden Dostlar ve Anılar kitabı yazarın gerçek hayatını yansıtan, hayatta yaşanması gereken güzellikler yanında çile dolu bir yolun portresini çok güzel çizmiş, insanı zaman zaman düşündüren, yaşam ve insan filminin harika bir üslûpla örnekleyerek anlatmış, akıcı sürükleyici bir edebî örnektir.” (Bilal Civelek)

ESERLERİ

ŞİİR: Gönül Bahçemden Güller ve Elem Çiçekleri (2002).

ANI: Dostlar ve Anılar (2002).

ARAŞTIRMA-TARİH: Halkı, Millî Müfrezesi, Kahramanlık Öyküsü ve Şanlı Destanı ile İstiklâl Harbimizde Gazi Emet (2004).

KAYNAK: Şerif Benekçi / Gönül Bahçemden Güller ve Elem Çiçekleri (Gediz, 25.6.2002), Osman Akkuşak / Lirik Bir Şâir (Yeni Şafak, 7.4.2003) – Albay’ın Anıları (Yeni Şafak, 13.1.2003), Bilal Civelek / Şair-Yazar Albay Hasan Şanlı (Elazığ / Gün Işığı, 2.7.2002), Mestan Günel / Gediz’de Basılan Özgün Bir Kitap Daha: İstiklâl Harbimizde Gazi Emet (Gediz Haber, 31.8.2004), Muharrem Kubat / İstiklâl Harbimizde Gazi Emet (Eskişehir / Millî İrade, 2.2.2005), Ahmet Sorgun / Kitaplar Arasından (Yozgat / İleri, 22.11.2005), İhsan Işık / Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (2. bas., 2009).

Bir Cevap Yazın