Prof. Dr. Mehmet Gürkan (Akademisyen)

1953 yılında Kütahya’nın Emet ilçesinde doğdu. 1975 yılında Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi’nden mezun oldu.1979 yılında Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi Travmatoloji ve Ortopedi Kürsüsü’ne “Asistan” olarak atandı. 1984 yılında “Köpeklerde Ön ve Arka Ekstremitelerde İntravenöz Regional Anestezi Üzerine Klinik ve Deneysel Çalışmalar” tezini tamamlayarak “Doktor” ünvanı aldı. 1987 yılında Yrd. Doc. Dr. olarak göreve başladığı Yüzüncü Yıl Veteriner Fakültesi’nde “Dekan Yardımcılığı ve Fakülte Yönetim Kurulu Üyeliği” görevlerini yürüttü. 1994 yılında Kırıkkale Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi Cerrahi Anabilim Dalı’nda Öğretim Üyesi olarak göreve başladı. Kırıkkale Üniversitesi Veteriner Fakültesi’nin ilk atanan öğretim üyesi olan Prof. Dr. Mehmet Gürkan, 2006 yılında “Doçent”, 2011 yılında “Profesör” ünvanını almıştır. 2010 yılından itibaren yürüttüğü “Dekan Yardımcılığı” görevi esnasında 10 Ocak 2012 tarihinde geçirdiği kalp krizi sonucu 58 yaşında hayatını kaybetmiştir.

Kuruluşundan itibaren Kırıkkale Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi bünyesinde eğitim ve öğretimin geliştirilmesinde büyük katkıları olan, pek çok lisans ve lisansüstü düzeyde veteriner hekim yetiştiren Prof. Dr. Mehmet Gürkan’ın, konferans salonunun da içinde bulunduğu Veteriner Fakültesi binası projesinin hazırlanmasında ve yapım kararının alınmasında büyük gayret ve emekleri olmuştur.

Konferans salonunun adı 21 Ekim 2015 tarihli “Üniversite Yönetim Kurulu Kararı” ile “Prof. Dr. Mehmet Gürkan Konferans Salonu” olarak belirlenmiştir.

Bir Cevap Yazın