Cevizdere Zaferinin 97. Yıldönümü için Anma Töreni Düzenlendi

Emet ilçesinde Milli mücadele dönemlerinde yaşadığı, 27 Nisan Cevizdere zaferinin 97. Yıldönümü anma programı gerçekleştirildi.

Emet ilçesine bağlı Günlüce köyünde bulunan Cevizdere şehitliğinde Anma programı yapıldı. Emet kaymakamı Hasan Çiçek, Belediye başkan vekili Murat Uyanık,İlçe Emniyet müdürü Gökhan Yıldırım, gazilerimiz, daire müdürleri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

İlçe kaymakamlığı ve belediye başkanlığınca şehitlik anıtına çelenk koyma merasimi ile başlayan programda saygı duruşu ve İstiklal marşımızın okunması ile program devam etti.

Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Ecdad derneği başkanı Ali Duyan gerçekleştirdi. Duyan Emet ilçesinde milli mücadele döneminde kurulan müdafa cemiyetinden,hükümet baskını,Cevizdere zaferi ve Emetin tamamen yakılışını içeren konuşmasını yaparken;”Emet hükümet baskını ve Cevizdere si savaşı Milli mücadeleden ayrı bir olay değil bilakis Yzb.Reşit ve Tğm. Şakir’in sevk ve idaresinde gerçekleştirilmiş örnek ir Milli mücadele olayıdır. Dün olduğu gibi bugünde Emet’in kahramanlığını hazmedemeyen bazı çevreler bulunmaktadır. Hatta Emet’in kahramanlığını kendilerine mal etmeye çalışanlar bile vardır. Bizim mücadelemiz ise ‘ GaziEmetimizin hak ettiğine inandığımız İstiklal madalyasını ve GAZİLİK ünvanını almasıdır.’ “dedi.

Daha sonra şehitlikte bulunan temsili şehit mezarları başında Kur’an-ı Kerim okunarak dualar edildi. Zafer haftası münasebetiyle Ecdad derneğince ortaokullar düzeyinde öğrencilere Milli mücadele döneminde ilçede yaşanan direnişler düzenlenen konferanslarla aktarılırken şehitlerimiz için öğle namazı sonrası Babukbey camiinde mevlüt okutuldu.


Anma Programından Fotoğraflar


Kaynak: Gazi Emet Gazetesi / Haber linkleri: www.gaziemetgazetesi.com

Bir Cevap Yazın